Projekt AEQUALIS4TCLF: fakulta textilní podporuje rovné příležitosti v textilním a oděvním průmyslu
Fakulta textilní Technické univerzity v Liberci se aktivně účastní mezinárodního projektu AEQUALIS4TCLF, jehož cílem je posílit povědomí o aktuálním stavu odvětví a realizovaných aktivitách směřujících ke snížení dopadů na životní prostředí, informovat o přínosech diverzity v pracovním prostředí, napomáhat při odstraňování diskriminačních bariér, rozšířit možnosti vzdělávání v souladu s aktuálními potřebami průmyslu. Projekt realizuje konsorcium složené z 21 partnerů z různých evropských zemí, což umožňuje širokou spolupráci a výměnu zkušeností.
Fakulta textilní se v projektu AEQUALIS4TCLF podílí na tvorbě vzdělávacích materiálů a metodik, které mají pomoci vzdělávacím institucím efektivně implementovat potřebné znalosti a dovednosti do nabízených studijních programů a aktualizací nabídky vzdělávání umožnit zvýšení kvalifikace vybraných odborníků a specialistů působících v textilním a oděvním průmyslu.
Analýza potřeb směřující ke zjištění aktuálních požadavků průmyslu v souvislosti se zaváděním Zelené dohody a zmapování stávající nabídky odborného vzdělávání nabízeného středními, vyššími odbornými i vysokými školami byla zaměřena především na kompetence, které souvisí s udržitelností a cirkulární ekonomiku v textilním oboru.
V návaznosti na výsledky této analýzy vznikají krátkodobé vzdělávací kurzy zakončené mikrocertifikáty, které rozšíří potřebné kompetence nejen ve formálním vzdělávání. Následovat bude tvorba studijních materiálů, jejich pilotní ověření a finální verifikace, aby byly plně využitelné v praxi pro vybrané cílové skupiny.
Podpora spolupráce a rozšiřování partnerství v odvětví TCLF je realizována nejen pořádáním odborných webinářů směřujících k posílení Aliancí ve vzdělávání a Paktu dovedností na regionální úrovni a napříč zapojenými zeměmi EU. Do diskuzí přispívají představitelé vzdělávacích institucí, firem působících v textilním, oděvním i kožedělném průmyslu, oborových asociací a svazů, klastrů, hospodářských komor. Zpětnou vazbu k uvedeným tématům poskytují i zástupci regionální politiky ze zapojených zemí EU.
„Účast v projektu AEQUALIS4TCLF pro nás představuje příležitost nejen přispět k řešení aktuálních společenských výzev, ale také posílit naši roli jako instituce aktivně prosazující rovné příležitosti a inkluzi ve vzdělávání i průmyslu,“ říká děkan Fakulty textilní.
Během trvání projektu, který je financován z programu Erasmus+, se Fakulta textilní účastní mezinárodních workshopů, konferencí a spolupracuje se zahraničními experty z oblasti průmyslu i vzdělávání. Výsledky této spolupráce budou průběžně využívány k dalšímu rozvoji vzdělávacích aktivit především v celoživotním neformálním vzdělávání a také posílení spolupráce mezi klíčovými institucemi v České republice a vybraných zemích EU.
Další informace o projektu jsou dostupné na webové stránce projektu: https://aequalis4tclf.eu/